kedd, 14 június 2016 09:11

Határtalanul 2016

A tanév elején Aranyossy Emőke és Kántor Gabriella osztályfőnök tanárnők 7. évfolyamos diákjaikkal Határtalanul pályázatot nyertek. Ennek keretében iskolánk tanulói határon túli magyarok lakta területekre látogathattak el néhány napra. A pályázat részben állami finanszírozású, így a résztvevő gyerekeknek csak az étkezést és a belépődíjakat kellett kifizetniük, az utazás és a szállás díjmentes volt számukra. Az úti cél a Felvidék, a bányavárosok, a Mátyás királyhoz köthető várak, valamint a természeti csodák felfedezése.

Június 1-jén eljött várva várt nap, reggel elindult a csapat az osztályfőnökök, valamint Verébné Kovács Rozália igazgatóhelyettes és Nagy Mária tanárnő kíséretében. Utunk Párkányba vezetett, ahol találkoztunk pozsonyi idegenvezetőnkkel, aki a kirándulás ideje alatt végig számtalan érdekes dolgot osztott meg velünk és kalauzolt bennünket. Ezután Bénybe látogattunk, ahol megtekintettük a kerektemplomot, melynek kiváló akusztikáját is kipróbálták tanulóink. A helyi tájházban megismertettek bennünket a méltán híres kurtaszoknyás népviselettel, valamint finom kenyérlángost is kaptunk. Itt vendéglátóinknak szadai népviseletbe öltöztetett babát adtunk ajándékba. Következő állomásunk Bajmóc volt, ahol a mesébe illő várban tettünk egy sétát és elmerültünk a vásár rejtelmeiben. Utunk végén szállásunkra, Selmecbányára érkeztünk, ahol elfogyasztottuk finom vacsoránkat.

Másnap a bányavárosokat vettük célba. Körmöcbányán beléptünk a pénzverde múzeumába, és lementünk a – ma már nem használt – bányába is, és a pénzverést is kipróbálhattuk. Besztercebányán rácsodálkoztunk a szlovák nemzeti felkelés haditechnikai eszközeire, melyek a fiúkat igen felvillanyozták; és láttuk a gyönyörű román stílusú templomot és vár megmaradt épületeit. Zólyomon megkoszorúztuk Balassi Bálint emléktábláját. Selmecbányára visszatérve a városban tettünk sétát, érdekes történeteket hallottunk a város történelméből, és számtalan érdekes helyre, például a leányvárhoz, a pestisoszlophoz és a klopacskához is ellátogattunk. Este szállásunkon a diákok az általuk készített bemutatókat adták elő, amikkel még közelebbről megismerhettük a bejárt területeket.

A harmadik napon a Szlovák Paradicson Nemzeti Parkba utaztunk, ahol izgalmas túrát tettünk a Hernád folyó áttörése felett, és felmásztunk a vöröskolostorhoz. A kimerítő túra jutalma a hegyre felérkezve a távolban feltűnő Kárpátok vonulata volt. Fáradtan és sajnos ázottan értünk vissza a 17 km-es túra után a buszhoz, és elindultunk Várhosszúrétre, második szállásunkra.

Utolsó nap reggel a dobsinai jégbarlangot látogattuk meg. A több ezer éves jégrétegek, a hűvös levegő, és a fantasztikus jégképződmények mindannyiunkat lenyűgöztek. Ezután visszatértünk Várhosszúrétre, ahol megkoszorúztunk a háborúban elesett magyar katonák sírját és megemlékeztünk a trianoni eseményekről is. Itt finom ebédet is kaptunk. Utolsó állomásunk pedig Kassa volt, ahol II. Rákóczi Ferenc sírját koszorúztuk meg. A város pedig mindenki szívét meghódította. Idegenvezőnk itt elvált tőlünk, és utunkat Szada felé vettük. Fáradtan és sok-sok élménnyel gazdagon értünk haza szombat este.

Június 6-án reggel a tornateremben a Határtalanul program projektzáró eseményeként és az iskolai Nemzeti Összetartozás Napja megemlékezés alkalmából Asztalos Anikó tanárnő vezetésével az 5.a osztály rövid műsorral készült. Ezt követően pedig a kiránduláson részt vevő gyerekek számoltak be az iskolának élményeikről képekkel, vicces történetekkel.

A következő tanév végén a mostani 6. évfolyam vesz részt a kiránduláson, a pályázatot már megnyertük.

Nagy Mária

Március 2024